Володимир Сидоренко

Художні вироби зі шкіри

Шкіряних справ майстер

У Львівській національній академії мистецтв Володимир Іванович Сидоренко є єдиним представником мистців, які займаються художньою обробкою шкіри. Володимир Іванович з дитячих літ любив малювати, напевне це передалось йому від батька Івана Прокоповича, який розписував церкви. В. І. Сидоренко народився у с. Глушин Бродівського району Львівської області. З 1991 по 1997 рік навчався у Львівській академії мистецтв, тепер національній на кафедрі художнього моделювання костюму. З 1994 р. працював на кафедрі, а з 2010 р. на посаді старшого викладача.

Упродовж цього короткого творчого періоду В. Сидоренко зумів створити надзвичайно велику кількість робіт, які засвідчують його непересічний талант, наполегливість у праці, а також безперервне вдосконалення і прагнення до пошуків та експериментів. Вироби зі шкіри і сама шкіра як матеріал служать уже людині не одне століття. Мистець зрозумів, що потрібно вміти правильно застосовувати цей матеріал для сучасних потреб, зокрема дизайні. Він почав виготовляти зі шкіри гобелени, пласти, триптихи, доповнення до інтер’єрів ресторанів, композиції на релігійну тематику, грамоти, обкладинки для книг і навіть виконувати монументальні твори.

Матеріал з яким працює майстер – це переважно теляча, козяча та інші види шкіри яка є дуже м’якою й тонкою, а також шкіра великої рогатої худоби, рослинного методу дублення, яка використовується для гарячого клішевого тиснення. Заготовки до конкретної роботи Володимир Сидоренко фарбує безпосередньо при виконанні твору в потрібний йому колір, використовуючи при цьому природні барвники. Форма і конструкція художніх виробів зі шкіри залежить від способів крою, шиття, склеювання частин та заклепування металевих деталей. Нині художник використовує понад десять декоруючи технік, що дають широкий діапазон засобів (пластичних, ажурних, тональних, колористичних, тощо). Найпоширеніші техніки, які застосовує художник: набивання металу, плетіння, різьблення, випалювання, інкрустація, тиснення, аплікація, оздоблення бісером. У процесі роботи зі шкірою, зазначає Володимир Іванович, зумів за допомогою експериментів розкрити багато секретів цього складного матеріалу.

Увесь творчий доробок В. Сидоренка можна поділити на декоративні та ужиткові вироби. До декоративних робіт у першу чергу потрібно віднести пласти зі шкіри, гобелени та триптихи. Цікавий за композиційним задумом пласт «Інтерпретація Бернардинського монастиря», виконана у техніці ручного тиснення з металевим доповненням (40х45 см). Роботу виконано у 2004 р. для В. Б. Зайчука – екс-міністра освіти України. Привертає до себе увагу вишуканими формами і колоритом пласт «Троянди» (2006 р.) – шкіра, ручне тиснення, плетення, випалювання (39х50 см). У пласті «Млини» (39х51 см), створеному за допомогою ручного тиснення, автор вдало передає своє бачення млина, закомпонувавши його у центрі. Головному млину підпорядковано кілька менших, характерних для різних регіонів України. Туга за домівкою та любов до батьківської хати чудово передані Володимиром Сидоренком у пласті «Старі гнізда» (36х67 см; 2004 р.). У цьому творі використано ручне тиснення і плетення.

Львівська тема – найбільш приваблива і продуктивна у творчості художника. Різні історичні пласти мистецької спадщини Львова, втілені в образі міста, окремі його пам’ятки, гідні творчої інтерпретації, подано у новому і несподіваному ракурсі. Цікавим є приклад композиційного вирішення рельєфу-триптиха «Мелодії старого Львова» з яскраво вираженою центральною частиною – «Львів сакральний», двома бічними – «Львів оборонний» (ліва) та «Львів житловий» (права). У лаконічних формах відтворено дух міста, а образ Юрія Змієборця символізує перемогу добра над злом, що звучить мажорним акордом у поетичній мелодії цього твору. Мистець абстрагуючись від конкретної архітектурної форми, все ж таки створює цілком конкретний образ міста Лева. Архітектурна стихія з її несподіваними формами, членуваннями, ритмами, декоративними оздобами, мереживним плетивом металевих решіток зворушує уяву художника і сприяє гармонійній організації єдності пластів. Сидоренко демонструє цим твором комплекс технологічних знань та колосальну працездатність. Рельєфи виконані у техніці холодного тиснення. В них дуже вдало використані вкраплення металевих деталей, які ненав’язливо збагачують композицію. Дерев’яні рами гармонійно доповнюють триптих.

Близькою за стилістикою є серія декоративних пластів на цю ж тему та цикл об’ємної пластики. Їм притаманна чітка композиційна виразність, елегантність, вишуканість і тактовність у застосуванні художніх виражальних засобів – форм, ліній, тону, кольору фактур.

До ужиткових робіт майстра можна віднести такі вироби, як постоли, сумки, торбинки, чоловічі та жіночі костюми, череси. Вироби ужиткового характеру зараз користуються великою популярністю. Їх потребують, як для приватного, так і для суспільного використання. Зокрема, рефлексії на гуцульські вироби зі шкіри користуються великим попитом для ресторанних та відпочинкових інтерᶦєрних комплексів, а саме – для оформлення інтер’єрів у народному стилі та виготовлення шкіряних доповнень до традиційного одягу. Таке використання та поєднання виробів зі шкіри Володимир Сидоренко створив для ресторанів «Сім поросят», «Славутич», «Філіжанка», «Колиба». Митець виконує художні доповнення до інтер’єрів, застосовуючи традиції мистецтва інших народів та країн, часто інтерпретуючи їх так, як сприймає це сам, враховуючи вимоги соціальної спільноти. Роботи митця прикрашають такі заклади: «Шинок у Вакули», «Фешен клаб», «Isola Bella», «Кактус», «Віденська кава», «Гавайські острови», «Альпака»; готельні комплекси «Наталія 18», «Швейцарський готель» та ін. Для ресторанів та готельних комплексів Володимир Сидоренко також виготовляє обкладинки для меню, калитки, скриньки, постоли, пояси, номерки для ключів, які гармонійно доповнюють інтер’єр та разом з іншими речами створюють цілісність й відповідний настрій.

Велику кількість робіт мистець виконав для кінофільмів та мультфільмів. Зокрема слід згадати черевички для героїв казки «Медовий пряник». Тут Володимир Сидоренко використав шкіру, застосувавши техніку гарячого тиснення, плетення (10х15 см; 2006 р.). При виготовленні чобіт для казкових героїв використав плетення («Кіт у чоботях» 2007 р.), для кінофільму «Гітлер капут» застосував шкіру оздоблену технікою гарячого тиснення, плетення з металевим доповненням (2007 р.). Слід також згадати монументальну пластику «Черевик» для міжнародного взуттєвого об’єднання «Інтертоп», розміри якого сягають 3 м (2004 р.).

Володимир Сидоренко виконував також композиції на релігійну тематику. У творі «Вознесіння» застосовано техніку гарячого тиснення (15х20 см; 2007 р.). Великою майстерністю виконання і мистецькою цінністю вирізняються обклади для церковних книг. Художник створив значну кількість різних медалей: форуму видавців, «Книгоманія», з емблемами Львова, для футбольних команд «Карпати», «Шахтар», а також іменну медаль П. І. Шуляка, виконану у техніці гарячого тиснення (1999 р.), на якій з одного боку зображення козацької ікони «Покрова».

Серед виконаних художником грамот слід згадати грамоту для нагородження форуму видавців, грамоту для Президента України, козацьку грамоту та ін.

Про те, що Володимир Сидоренко майстерно володіє своєю справою і його роботи користуються попитом не тільки в Україні, але й за її межами, свідчить велика кількість робіт, які знаходяться у приватних збірках відомих людей світу. Зокрема, слід згадати, що в Бразилії відомого письменника Паоло Коельйо зберігається шкіряна грамота виконана у техніці гарячого тиснення (2004 р.), яка була подарована йому від м. Львова. Окрім того почесна грамота Форуму видавців у Львові, виконана у техніці гарячого тиснення, була подарована норвезькому письменнику та філософу Юстейну Гордерові (2009 р.). У Франції, у приватній колекції історика моди та почесного громадянина Парижа – О. Васильєва, зберігається пласт «За львівськими мотивами»; в цій роботі митець використав ручне тиснення (35х35 см; 1997 р.). У приватній збірці видатного російського модельєра В’ячеслава Зайцева зберігається декоративна калитка роботи митця. Також твори Володимира Сидоренка є у польського митця, академіка Єжи Новосельського (шкіряна грамота і скринька), китайського художника Хе Шуй Фа (шкіряна грамота і скринька), польського письменника Януша Леона Вишневецького (шкіряна грамота) та чеського митця Іржі Шугая (шкіряна грамота і скринька) та японського модельєра та дизайнера Кензо Такада (шкіряна медаль з видом середньовічного Львова у металевій оправі).

В Україні роботи майстра є добре відомими, вони знаходяться у приватних збірках у багатьох містах: Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Києві, Одесі, Дніпропетровську. Для Президента України В. А. Ющенка було виготовлено шкіряну грамоту, яку вручили на форумі видавців (2007 р.), у техніці гарячого тиснення, та палітурку книжки «Мойсей», подаровану Президентові від Львівщини (2004 р.). Також для форуму видавців було виготовлено «Книгу почесних гостей». Для екс-Президента України Л. Д. Кучми зроблено шкіряну шкатулку за мотивами львівської архітектури, яку йому було вручено від м. Львова. Пласт «Інтерпретація Бернардинського монастиря» було виготовлено, як подарунок для І. Б. Зайчука(на той час Міністра освіти і науки України) від профільного міністерства та центрального комітету профспілок.

Наталя Костів, мистецтвознавець